0212 296 96 95 Gsm : 0530 770 0787

Adres: Hürriyet mh. Hudut Sk. No:187/B Kağıthane /İST

Telefon: 0212 296 96 95 Gsm : 0530 770 0787 - Mail: info@projeksiyonscreen.com

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Projeksiyon perdesi alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Projeksiyon kullanımının her alana taşınması ile beraber projeksiyon perdelerinin de önemi ve gerekliliği anlaşıldı. Projeksiyon perdesi seçimi de, görüntünün netliği ve kalitesi açısından en az projeksiyon seçimi kadar önem taşır. Kalitesiz projeksiyon perdesi görüntüyü bozacak ve size keyif vermeyecektir.
Projeksiyon perdesi alırken nelere dikkat edilmeli kısaca bahsedelim. Büyüklüğü: Perdenin kullanılacağı alan perdenin boyutunu belirlemede önemlidir. Perdenin boyutu en arka sırada oturan kişiye olan uzaklığın 1/6 sından küçük olmamalı. En ön sıradaki kişinin ise perdeye olan uzaklığı perde boyutunun iki katı olmalıdır.
Projeksiyon perdelerinin türleri:
Taşınabilir ve sabit perdeler olarak iki gruba ayırabileceğimiz perdeler de kendi içlerinde çeşitli özelliklerinden dolayı farklılık gösterirler. Taşınabilir perdeler: Tripod perdeler en büyüğü 244×244 olarak imal edilir. Taşıması pratik, kullanımı kolay ve küçük mekanlar için en iyi seçimlerdir. Fast-Fold perdeler: Çok büyük mekanların, salonların kullanımına uygundur. Alüminyum çerçeveler üzerine gerdirilmiş ve görüntü kalitesini artıran özelliklere sahiptir.
Sabit perdeler: Storlu manuel kontrollü perdeler pratik kullanım ve küçük ölçekli alanlarda kullanımı idealdir. Sınıf, ofis gibi küçük alanlarda etkin şekilde kullanılabilir. Duvara veya tavana sabitlene bilirler. Motorlu perdeler, çok büyük alanlarda kullanım için tercih edilir. Maliyeti diğerlerine göre oldukça fazladır.
Motorun kalitesine göre de kullanım ömürleri değişir. Projekiyon perdesi kumaşı: Perde kumaşında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden bir tanesi kumaşın opak olması yani ışığı geçirmemesidir. Işık geçirmeyen malzemeden imal edilen perde ışığı yüzeyine alıp direk geri yansıtacaktır. Işık geçirgenliği olan kumaşta ise arka kısma geçen ışık görüntü kalitesini azaltacaktır. Perdenin ışığı yansıtma oranı gain cinsinden hesaplanır. İyi bir perdenin gain oranı 1.0 ve 2.5 arasında olmalıdır. Perdelerin ön yüzeyi için mat beyaz ve açık gri renkleri kullanılmaktadır. Mat beyaz perdelerin yüzeyinde titanyum dioksit boyası kullanılır. Bu maddelerin optik verimlilikleri çok yüksektir. Gri perdelerde de titanyum dioksit ve gümüş pigmentleri kullanılır. Alacağınız perdeyi aydınlık ortamlarda kullanmayı düşünüyorsanız beyaz projeksiyon perdesi kullanmalısınız. Eğer sinema salonu gibi karanlık ortamlarda kullanacaksanız açık gri perdeler daha çok işinize yarar. Projeksiyon perdesinin arka yüzeyi de önemlidir. Perdelerin arka yüzeyi blackout (karartma) kumaştan imal edilmiş olması gerekir. Arka yüzeyi siyah olan perdelerin optik verimlilikleri ve ışığı yansıtmaları daha fazladır. Gain oranı yüksek olan perdelerin arkaları da siyahtır. Fakat karartma kumaşlı perdelerin maliyeti daha fazladır. Görüntüde odak oluşturmak ve dikkatin dağılmamasını sağlamak için projeksiyon perdesinin etrafının siyah şeritlerle çevrili olması gerekir. Bu sayede izleyici odaklanabilir. Beyin dört çizginin içine odaklanılması gerektiğini algılar. Tepegöz, slayt makinesi ve projeksiyon gibi farklı cihazlarla kullanılabilen perdeler her üründe farklı görüntüler oluşturmaktadır. Optik verimliliği yüksek perdeler her türlü kullanıma uygundur.
Görüntü Format Uyumluluğu: Projeksiyon cihazınızın görüntü yansıtma oranına bakarak da perde seçimi yapabilirsiniz. Ev sistemlerinde ve günümüzde ki pek çok projeksiyon 4.3 oranında görüntü yansıtmaktadır. Sinema salonlarında bu oran 16:9 kadar olur. Televizyon görüntü formatlarının da 4:3 olduğunu düşünürsek 4:3 oranında video formatı olan perdeleri seçmek mantıklı olur.
Maliyet: Projeksiyon perdesinin özellikleri kadar maliyeti de önemlidir. Aldığınız projeksiyon cihazınıza uygun ölçülerde bir perde alabilirsiniz. Perdelerin optik özellikleri ile maliyetleri arasında doğru orantı vardır. Ucuz projeksiyon perdesi almak isteyebilirsiniz bunu için güvendiğiniz markalardan kendi içinde ürünleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Teknik destek alabileceğinize inandığınız firmaları tercih etmek sizin avantajınıza olacaktır.

Üste Git

    No tweets found.